Toyger

Üldiseloomustus

Tükike metsikut loodust sinu kodus - see on toyger oma uhkete triipude ja läikiva kasukaga. Toygereid üritatakse aretada looduses elava võimsa tiigri sarnaseks, kuid sellises vormis, et ta sobiks hästi meie modernse linnaeluga ning oleks kodukassi hea iseloomuga. Keskmist kasvu kassil on rulluv kõnnak ja ere triibuline kasukas täpselt nagu metsikutel kaslastel, kuid mitte tilkagi tiigri verd. Need miniatuursed tiigrid on sõbralikud julged kassid, kes naudivad väga oma inimestest kaaslasi. Tõug on noor ja pidevalt arenev - kasvatajad saavad kasuka mustri ja värvide aretusel järjest paremaid tulemusi. Tiigrid looduses on väljasuremisohus ja paljud toygerite aretajad, hoolides tiigrite säilimisest, proovivad nende austuseks tükikest neist väljendada toygerite välimuses.

Ajalugu

Inimesed räägivad tihti triibulistest kassidest kui tiigritest, kuigi nende muster jääb kuningliku tiigri põimitud triipudest väga kaugele. Kaheksakümnendate aastate lõpul töötas Judy Sugden nende triipude parendamise kallal ja märkas, et tema kassil Millwood Sharp Shooter on pea peal kaks erilist märgist - see oligi võti loomaks kodukasside näole samasugune ümarate triipudega muster nagu on metsikul tiigril. Tavaliselt seda kodukassidel ei esine. Kaks kassi, kellest said toygeri tõu alustalad, olid triibuline lühikarvaline kodukass nimega Scrapmetal ja tugevate luudega bengal nimega Millwood Rumpled Spotskin. Aastal 1993 importis Judy endale Jammu Blu - tänavakassi Kasmiirist, Indiast. Ka tal olid pea peal kõrvade vahel tavaliste triipude asemel täpid.
Judy hakkas oma pisikeste tiigrite programmi arendama, hoides samal ajal väga kindlat kuvandit omadustest,​ mis on vajalikud, et kassid hakkaksid meenutama päris tiigreid: suur ja pikk keha, millel on näha vertikaalne muster; venitatud ja põimitud mustrid ja rosetid; ümmargused peamärgised, mida ei leidu ühelgi teisel kodukassil; erksad sillerdavad värvid ja kõige tähtsam - mõnus sõbralik iseloom, mis toob toygeriga kooselust ainult rõõmu. Tõu arendamises lõid varsti kaasa Anthony Hutcherson (JungleTrax) ja Alice McKee (Windridge). Aastal 1993 aktsepteeris TICA toygeri tõu registreerimiseks, aastal 2000 andis näituseloa ning täieliku tunnustuse tšempionaadi tõuna said nad veebruaris 2007.

Esimesed toygerid Eestisse saabusid aastal 2016. Uus, eriline ja haruldane tõug.

​Iseloom

Toyger on sõbralik kass, kellele meeldib inimese seltskond. Nad on väga intelligentsed ja suhtlusaltid kassid, kes saavad hästi läbi ka teiste pere lemmikutega. Tarkade kassidena on neid hõlbus õpetada - näiteks rihma otsas jalutama või asju tagasi tooma vms. Nende mõnus rahulik iseloom teeb neist head kaaslased ja nad sobivad hästi meiega koos elama.

Omadused

​Toygeri kasukas on kodukasside seas ainulaadne. Erinevalt teiste kasside vertikaalsetest triipudest või ümaratest rosettidest ja täppidest on toygeril murtud, põimitud julged vertikaalsed triibud ebakorrapärase mustrina. Mõned triipudest meenutavad rosette, mis on vertikaalselt välja venitatud. Näomärgiste puhul on eesmärgiks saada ringidega muster. Ka värvuselt peaks toyger meenutama tiigrit - tumedad triibud oranžil taustal, välja arvatud kõhualune, kus taust peaks olema hele. Need ilusad mustrid, mis igal kassil on unikaalsed nagu sõrmejälg, peaks olema kaunistatud veel kuldse säraga, mis katab kogu kasuka.
Sellel uhkel uuel kassitõul on veel teisigi omadusi peale kasuka, mis meenutavad tema metsikut kaaslast looduses. Pikk ja ristküliku kujuline korpus on jõulise madala asetusega ning tugevad luud ja kõrgel asetsevad abaluud annavad talle rulluva kõnnaku, mis on iseloomulik kõigile suurtele metsikutele kaslastele. ​Nagu ka tiiger, on toyger hea lihastikuga. Tema nägu on tagurpidi pööratud südame kujuga. Need miniatuursed kodutiigrid on keskmist kasvu: isased kaaluvad 4,5 - 7 kg ja emased 3 - 4,5 kg. Toyger püüab kindlasti tähelepanu ning paneb tööle su kujutlusvõime, kui ta oma tubases džunglis ringi liigub.

Allikas: ti​ca.org

Kasvatajad Eestis

 

 

Fotod: Kasvandus Macrory ja I.Grinn