Scottish Fold & Straight

Üldiseloomustus

Šotlaste tõugrupi moodustavad neli tõugu: scottish fold pika- ja lühikarvaline ning scottish straight pika- ja lühikarvaline. Nad kõik võivad sündida ühes pesakonnas ning on identsed, v.a. fakt, et scottish straightidel on kõrvad kikkis, foldidel lontis. Muus osas on nii iseloom kui struktuur sama.

Need unikaalsed lontis kõrvad annavad scottish foldidele öökulli ilme. Tihedalt volditud kõrvad asetsevad peadligi nagu müts peas. Suured ümmargused silmad on nagu nööbid ümaras peas. Toekas keha on kaetud koheva karvaga. Volditud kõrvad on spontaanse mutatsiooni tulemus, mida põhjustab dominantne geen.

Ajalugu

Esimese scottish foldi leidis 1961. aastal karjane William Ross. See oli laudakass Susie, kes elas Šotimaal. Sellest saadik on šotlased arenenud ümarateks ilusateks sülekassideks, kellel on imeline iseloom. Susie oli üleni valge pikakarvaline tüdruk ning kassiarmastajad paaritasid teda erinevate tõugudega nagu pärsia kass, ameerika lühikarvaline, eksootik ja isegi burma, et saada armas ümar nägu ja ilme, mida me tänapäeva šotlaste juures nii armastame. Iga tänase scottish foldi liinid jooksevad tagasi Susie'ni. Preagu on TICA scottish fold aretajatel lubatud programmides kasutada briti lühikarvalisi ning ameerika lühikarvalisi.

Iseloom

Šotlased on intelligentsed ja lojaalsed perekassid. Nad ei peida end ega ole arad, vaid pigem on alati kuskil lähedal, vahel isegi jälitavad sind ühest toast teise. Mõned õpivad ära isegi toomismängu ja teisi toreidaid trikke. Enamik armastab juua jooksvat vett ning mõned söövad või joovad käppi kasutades. Nad istuvad püsti nagu suslikud kui miski nende tähelepanu köidab ja vaatavad niiviisi ringi. Üks kõige armsamaid asju, mida šotlased oskavad, on "Buddha iste" - nad istuvad nagu inimesed, jalad laiali ja näevad välja nagu vajaks veel vaid diivanit ja telekapulti. See tõug klapib hästi nii laste kui teiste lemmikloomadega. Scottish folde aretavad kogenud teadlikud inimesed, et saaksite terve õnneliku kassipoja, kellega pikalt õnnelikud aastad veeta.

Omadused

Scottish folde on kõigis värvides ja mustrites, lühi- ja pikakarvalisena. Leida võib kõiki silmavärve, aga vasekarva on kõige levinumad. Neil on ümar nägu, ümmargused silmad ja ümarad kehad. Nad on keskmise suuruse ja luustikuga kassid. Unikaalseks teeb nad armsad pisikesed lontis kõrvad, mis on volditud ettepoole ja nii tihedalt, et nad meenutavad öökulle. Kas teadsid, et kõik šotlased sünnivad kikkis kõrvadega? Jah, nad näevad esimesed 18-24 päeva välja kõik ühesugused kuni neil, kes kannavad vastavat geeni, hakkavad kõrvad lonti minema. Kikkis kõrvadega versioon on tunnustatud eri tõuna - Scottish Straight. Nemad on sama vahvad ja armsad ning tavaliselt maksavad ka natuke vähem!

Allikas: tica.org

Kasvatajad Eestis

 

 

  

Scottish Straight Longhair ja kassipojad ühest pesakonnast: fold ja straight

Fotod: Tessa ja Macrory kasvandus