Otsid endale kassi?

Selle õige kassipoja otsimine on raske. Täname, et oled võtnud endale selle vajaliku aja, et asjaga sügavamalt tutvuda - ESTICAT kassiklubi tuleb sulle igati vastu ja appi. TICA kasvatajaprogrammides on väga ranged ja head programmid - see tähendab, et ka TICA kasvatajaid saab usaldada.

Uue lemmiku koju toomine on seotud pikaajalise pühendumusega, kuhu kulub ka palju aega, energiat ja raha. Ostes kiisupoja vastutustundlikult kasvatajalt, olete teinud parima, mis ühiseks kooseluks vajalik.

Mida oodata vastutustundlikult kasvatajalt?

Kui ostate kassipoja heast kasvandusest, siis kasvataja:

 • Garanteerib kassipoja hea tervise (kassipoeg on ka vaba sellistest haigustest nagu Feline Leukemia Virus FeLV ning Feline Immunodeficiency FIV);
 • Soovitab rangelt paari päeva jooksul peale loovutust minna kassipojaga oma isikliku veterinaari juurde, kes kinnitab kassi tervisliku hea seisundi (lepingus on ka kirjas, mis juhtub juhul, kui veterinaar midagi halba leiab);
 • Nõuab, et kassipoeg steriliseeritaks/kastreeritaks kindlaksmääratud ajal, vanuses;
 • Sõlmib Teiega kirjaliku lepingu, milles on kirjas kõik müügitingimused ning mõlemate poole õigused ja kohustused;
 • Tunneb huvi oma kasvandiku vastu ning julgustab kõikides küsimustes tema poole pöörduma.

Kuidas ma tean, et kassipoeg on terve?

Katsu ja uuri kassipoega. Tal peab olema hea lihastoonus, puhas kasukas ning puhtad, erksad silmad. Kassipoeg ei tohiks aevastada. Silmadest ei tohiks liiga palju rähma tulla ning kõrvad peavad seest olema puhtad ja roosad. Karva sees ei tohi olla paljaid laike ega märke kuivast ketendavast nahast. Uuri kõrvataguseid ja tagumiku pealt saba juurelt - et seal poleks kirbu väljaheiteid (paistab nagu must puru).

Kuidas ma tean, et kassipoeg on hästi sotsialiseeritud?

Mängi kassipojaga mõne ohutu mänguasjaga nagu sulg või nöörijupp. Pärast vähest normaalset tutvumisaega võõraga peaks kassipoeg rahunema ning muutuma sõbralikuks, aktiivseks ja mänguliseks. Paljud sõbralikud kiisud pigem mängivad kui tahavad süles hoidmist; siiski - peale mõnda aega peaks kiisu ka ennast veidike hoida laskma.

Millal ma kiisupoja koju saan viia?

Enamik vastutustundlikke kasvatajaid lubavad väiksed kiisud uutesse kodudesse 12-nädala vanuselt või hiljem. Kui oled harjunud turuväravas või kuulutustes nägema alles emme tissi otsast ära võetud imepisikesi armsaid poegi, siis võib see vanus tunduda imelikuna, aga tegelikult on see kõige parem aeg uude koju minekuks. 12 nädala vanune kassipoeg on emapiimast võõrutatud, ta sööb juba kuivtoitu, käib ise liivakastis ning on saanud vajalikud vaktsiinid. Samuti on see parim aeg kassipoja psüühika seisukohalt - varem ära viies võib ta saada psühholoogilisi kahjustusi. Õiges vanuses loovutates on siiki säilunud kassipoja lõbus ja armastusväärne lapsepõlv, mis kestab veel mõnda aega.

Kassipoja dokumendid?

Kassipoega ostes saad sa tema veterinaarpassi, kus on märgitud vaktsiinid ning ostu-müügi lepingu. Peale seda, kui kassipoeg on määratud ajal kastreeritud/steriliseeritud, saadate kasvatajale selle kohta tõendi ning vastu saate kassi registreerimisdokumendid.

Mida pean tegema kui kassipoeg koju jõuab?

Kiisut koju tuues järgi kindlasti kasvataja nõuandeid. Uude kohta jõudmine tekitab alati natuke stressi ning peab arvestama, et kiisupojal võtab umbes nädalake aega, et uue koduga harjuda. Muutused toidus, vees, liivas ning keskkonnas võivad põhjustada kassipoja tervise halvenemist ka täiesti tervetel kiisudel. Näiteks võib natuke kõht lahti olla. Seepärast on hea kui kasvataja annab kaasa sama toitu ning soovitab liiva jne.

Miks kasvataja minule nii palju küsimusi esitab?

Mida rohkem, seda parem. Ära selle pärast solvu - kasvataja ei ürita sind halvustada või rünnata; neil on lihtsalt vaja informatsiooni, et näha, kas kodu kiisule sobib. Näiteks on tal vaja teada, kas teised lemmikud majas on vaktsineeritud ja millal jne. Pea meeles, et õige kasvataja ei suhtu kassipoega kui kaupa, mida ruttu maha müüa vaid kui indiviidi, kellele võimalikult armastav kodu leida. Hea kasvataja annab endast parima, et igale pojale pesakonnast parim pere leida.

Miks osta kassipoeg tunnustatud kasvatajalt?

Kuigi mitte keegi ei saa kunagi anda garantiid, et sinu kassipojal mõnda terviseprobleemi ei tule, suurendab vastutustundliku kasvataja eetiline käitumine ja pühendumus tõenäosust saada endale terve ja sotsialiseeritud kassipoeg. Õiged kasvatajad ei tegele aretusega raha pärast, vaid armastusest tõu vastu. Kasside aretusega pole võimalik plussi jääda, sinna panustamine maksab alati rohkem.

Miks on massiliselt soovimatuid kasse?

Vastutustundlik kasvataja on väga teadlik suurest hüljatud kassipoegade arvust ning aretab kvaliteedi, mitte kvantiteedi suunas. Paaritades kasse, kes pole top show klass (ehk ideaali lähedased), lisaksid nad omalt poolt probleemile ainult tuld juurde ning samuti teeksid konkreetsele tõule kahju, mitte kasu. Seepärast ongi nõutud kõikide lemmikutest minevate kassipoega steriliseerimine/kastreerimine.

Kuidas endale õiget kassitõugu valida?

ESTICAT kassinäitust külastades räägi erinevate tõugude kasvatajatega. Selgita kindlasti välja kui palju hooldust ehk groomingut tõug nõuab ja kas neil on mõndasid erilisi vajadusi. Raamatud ja ajakirjad kasside kohta ning internet on head infoallikad. Kui sa ei suuda konkreetset tõugu välja valida või maksab kassipoeg hetkel sinu jaoks liiga palju, siis mõtle ka kasside varjupaiga peale. Seal on palju armsaid kasse, kes vajavad häid kodusid.

Küsimused, mida kasvatajale esitada:

 • Mis on sellele tõule omane? Vastutustundlik kasvataja on alati valmis sinuga rääkima. Näiteks - mõned tõud vajavad väga palju hooldust, teistele on tüüpiline kõva häälega näugumine ja mõned on väga laisad. Kindlasti pea aru erinevate kasvatajatega ning tee kindlaks, milline tõug sinu elustiiliga ja iseloomuga sobib.
 • Kas te sõlmite minuga kirjaliku ostu-müügi lepingu ning annate tervisele garantii? Vastutustundlik kasvataja müüb kasse ainult lepingu alusel, kus on sees ka garantii tervisele.
 • Milliste haiguste kohta tervise garantii kehtib ja kui kaua?
 • Kuidas kassipojad üles kasvavad? Vastutustundlik kasvataja mõtleb korralikult läbi, kuidas ja kus kassipojad kasvavad, et kasvatada terveid, hea iseloomuga ja närvikavaga kasse. Tal on alati hea meel oma meetoditest rääkida.
 • Kas saate anda soovitusi teistelt, kes on Teie käest kassipoja ostnud? Vastutustundlik kasvataja saab vajadusel soovitusi esitada.

Küsimused ja vastused kastreerimise ja steriliseerimise kohta

Tänapäeval kastreeritakse/steriliseeritakse järjest rohkem kasse. Miks? Sest inimesed, kellel on lemmikuks kass, leiavad lõigatud lemmikute juures üha enam positiivseid külgi. Järgnevast artiklist leiad enamlevinud küsimustele vastused. Kui tekib veel muid küsimusi, kontakteeru veterinaariga.

Varjupaigad on täis hüljatud kasse. Milles on tegelikult probleem?

Lihtsalt öeldes - kassipoegi sünnib rohkem, kui on neile kodusid. Sellest tulenevalt pannakse igal aastal magama kümneid miljoneid koeri ja kasse. Enamik hukatud loomadest pole vanad, haavatud, haiged või agressiivsed. Nad on noored, ilusad, terved, sõbralikud ja mänguhimulised loomad. Mõned neist on ka tõupuhtad. Lisaks puuduvad igasugused numbrid iga aasta hüljatud, ahistatud, nälgima jäetud lemmikutest, keda lihsalt enam ei taheta. Nendel põhjustel tuleb ülepopulatsiooni probleemi pärast asjaga tegeleda ja algab kõik aretusest. Kasvatajatel on selles osas suur vastutus. Üks parim võimalus on lemmiku kastreerimine/steriliseerimine.

Mis on kastreerimine ja steriliseerimine?

Emased kassid steriliseeritakse, isased kastreeritakse. See eemaldab loomalt võimaluse järglasi saada. Steriliseerimise käigus eemaldatakse operatsiooni käigus emaselt kassilt emakas ja munasarjad. Kastreerimine tähendab munandite eemaldamist. Mõlemad operatsioonid, mis tehakse üldnarkoosi all, on ohutud, rutiinsed ja suhteliselt valutud. Tavaliselt võtab lõikusest taastumine aega ühe päeva jagu.

Mis on kastreerimise ja steriliseerimise eelised?

 • Lõigatud kasside seksuaalsed instinktid vähenevad. Nad on perelembesemad lemmikud.
 • Lõigatud kassidel on väiksem tõenäosus õues käies kakluste käigus vigastusi saada. Lõikamata kassid hõlmavad väga suuri alasid otsides endale paarituseks kaaslast. Emase lõhn levib väga kaugele ja kassidel on elus ainult üks eesmärk - saada järglasi. Siis ka kakeldakse jne.
 • Lõigatud kassid pole altid kaklema ja tänu sellele säästame neid valust ja ennast tohututest veterinaarkuludest.

Kas kastreerimine/steriliseerimine on kallis?

Enamik veterinaarkliinikuid üritab kastreerimise/steriliseerimise hinnad mõistlikud hoida. Soovitame läbi helistada erinevaid kohti, et hinda küsida. Pea meeles, et ühekordne väljaminek on väga väike võrreldes võimalike hilisematega kui kass saab tänaval autolt löögi või kakleb teiste kassidega. Lisaks - kui avastate, et teie emane kiisu on tiineks jäänud, kulub kassi tervisele, võimalikule keisrilõikele, toidule, ravimitele, vaktsineerimistele tohutud summad raha. Samuti riskite oma emase kassi eluga - kõik poegimised pole kaugeltki ohutud ja kiirabi kutsumine väga kulukas.

Kui kaua aega võtab kassi kastreerimine/steriliseerimine?

Enamik kliinikuid võtab kassi vastu hommikul ning järgi võib talle minna juba hiljem samal päeval. Üks kord selleks aega leida on tunduvalt lihtsam kui hiljem korduvalt võimalik vigastuste pärast veterinaari juures käia või kassipoegadele kodu otsida.

Kas kastreerimine/steriliseerimine muudab minu kassi iseloomu?

Enamik omanikke ei näe iseloomu juures suuri muutusi. Pigem muutuvad kassid rahulikumaks (neilt on ära võetud looduse poolt pandud surve saada järglasi), vähem ärrituvaks ja keskenduvad rohkem perekonnale ja helluse saamisele.
Vastupidiselt üldisele arvamusele ei muuda operatsioon kasse paksuks või laisaks. Tegelikult muutub kassil lihtsalt ainevahetus veidike aeglasemaks ja ta vajab vähem toitu. See tähendab ka seda, et kulu kassitoidule väheneb. Ka on nende kindlustamine tavalisest soodsam.

Kas mu lemmik on kastreerimiseks/steriliseerimiseks liiga vana?

Kasse kastreeritakse/steriliseeritakse iga päev. Kui su kassil pole tervisega probleeme, on operatsioon turvaline ja lihtne. Sinu veterinaar teeb kassile enne lõikust ülevaatuse, et teha kindlaks, kas kassil on mingeid terviseprobleeme. Ka täiskasvanud kasside omanikud saavad lõikusest tulenevaid eeliseid nautida!

Mu kass ei lahku kunagi aiast. Miks ma peaksin oma kassi kastreerima/steriliseerima?

Oled juba lugenud eelistest, mis lõikusega kaasnevad. Emasel kassil, kes steriliseeritakse enne esimest jooksuaega, väheneb tõenäosus rinnavähile 200 korda! Lisaks juhtub ka aias õnnetusi, sest võõrad kassid leiavad väga kiiresti tee kuidas sinna pääseda ja kaklema hakata. Pea meeles - lõigatud kassid on rahulikumad, lihtsamini hooldatavad ja sinu suhtes lembemad.

Emase kassi omanikele:

 • Lõigatud kassidel väheneb tõenäosus haigestuda vähki või püomeetriasse, sage emaka infektsioon lõikamata kassidel;
 • Emased kassid võivad jooksuajal ebasobivatesse kohtadesse pissida või kakada - rikkuda ära vaibad ja mööbli. See on väga ebameeldiva lõhnaga ja lahti sellest ei saa. Samuti meelitab see ligi lärmakad, kaklevad ja rahutud isased. Steriliseerimine lahendab need probleemid;
 • Tiined ja imetavad emased söövad tunduvalt rohkem. Tiine emase ravikulud on suured;
 • Kassipoegade üles kasvatamine on väga kallis - kulub palju raha toidu, ussitõrje, vaktsiinide, passide, reklaami peale. Ka enda aega ja pühendumist võtab see palju. Lisaks olete teinud panuse soovimatute lemmikute hulga suurenemisele.

Isase kassi omanikele:

Kastreeritud isastel on väiksem oht kannatada haiguste all, mis on seotud reproduktiivorganite või eesnäärmega. Samuti väheneb tõenäosus urogenitaalsete probleemide tekkele. Kõik need haigused võivad viia neeruhaigusteni - kõige levinum probleem üle viieaastaste lõikamata isaste seas;
Lõikamata isased kassid märgistavad uriiniga oma territooriumi - nii toas kui õues. See on väga tugev hais, millest on raske lahti saada. Kass märgistab tavaliselt kõike - uksepiitu, vaipu, mööblit, sinu riideid jne. Kõik kotid, mis põrandale jäävad või muud esemed, anumad, mänguasjad - ei jää puutumata. Varajases eas (enne kui hormoonid möllama hakkavad) kastreerimine aitab selle probleemi puhul. Kui kass on juba märgistama hakanud, siis ei pruugi kastreerimine 100% aidata - mõned isased teevad seda ka hiljem.

Aga ma tean, et leian oma kassi poegadele uued kodud...

Paljud kassipojad, kes jõuavad varjupaika, on seal tänu sellele, et omanik ei suutnud neile uusi kodusid leida. Kui asi reaalsuseni jõuab, siis paljud, kes enne olid hakkamist täis, tavaliselt loobuvad oma soovist. Siis tuleb emase kassi omanikul ka kõik pojad ära kastreerida/steriliseerida.

Tahan, et mu lapsed kogeksid sünni ime...

Televisioon ja raamatukogu on kaks väga head infoallikat, kus kohast lastele loomade paljunemise kohta õppematerjali leida. Miljonitele kassidele lõpeb see "sünni ime" tavaliselt magama panekuga. Lisaks riskite reaalselt oma enda emase kassi eluga, sest kõik poegimised pole ohutud!

Aga ma tahan oma tõukassiga raha teenida...

Professionaalne tõukasside aretus on teadus, mis tähendab aastaid õppimist ja tõuga tegelemist. Algaja võib kassipoegade müügist raha teenida minimaalselt, kui üldse. Emakassi hooldus, toidukulu, ussikuurid, vaktsiinid, kasvanduse registreerimine, näitustel käimine, reklaam, kodulehed jne võtavad väga väga palju raha ja plussi saab jääda alles aastate pärast. Investeerida tuleb palju ja õnnelik võib olla kui poegade müügist midagi tagasi tuleb. Kui paaritada oma "head" emast oskamatult ja ebaprofessionaalselt, siis tehakse sellega tõule hoopis karuteene ja "toodetakse" kassipoegi. Samuti puuduvad igasugused teadmised geneetikast, pärilikest haigustest, kasside liinidest jne. Kannatavad nii need "aretajad" kui uute poegade omanikud, sest keegi ei tea, millal kiisupoeg mõne päriliku haiguse kätte ära võib surra.