Orientaal ja siiam

Üldiseloomustus

Orientaal ja siiami kass on siiami tõugrupi tõud. Orientaali on kaht karvapikkust: lühi- ja pikakarvaline. Nagu kõik selle grupi tõud (siiam, balinees (kes on tegelikult pikakarvaline siiam), orientaal ja pikakarvaline orientaal), on nad pikad, peened, stiilsed kassid. Nad on elavad, suured jutustajad, intelligentsed ja omanikus väga kinni. Kõik selle tõugrupi liikmed on sama välimiku standardiga, v.a. karvapikkus ja värv. Orientaalil on neist kõige enam värve.

Ajalugu

Siiami tõeline päritolu on teadmata, kuid on üsna kindel, et see eriline tõug pärineb idamaadest. Ayudha (iidne Siiami pealinn, nüüd Tai) käsikirjad mainivad kohalikke kasse. Üks neist käsikirjadest, Cat Book Poems, mis pärineb aastast 1350, sisaldab pilti heleda kasukaga kassist, kellel on must mask, saba, jalad ja kõrvad. Need siiamid tegid oma debüüdi Euroopas aastal 1871 Crystal Palace kassinäitusel Londonis. Aastal 1879 jõudsid esimesed siiamid Ameerikasse kingitusena president Rutherford Hayes naisele Ameerika konsulilt Bangkokis. Esialgu osalesid näitustel mustad point siiamid, aga hiljem aktsepteeriti ka siniseid, šokolaad ja lillasid pointe. Seitsmekümnendatel jõudsid näitustele mustritega point, punased ja kreemid point värvused.  Aastal 1989 aktsepteeriti hõbe tabby point ja suits point värvused. Umbes samal ajal aktsepteeriti ka värvused valgega. Hetkel aktsepteerib TICA kõiki värve ja mustreid.

Orientaal on inimese loodud tõug, kes sai alguse 1950ndate Inglismaal. Peale II Maailmasõda langes aretajate ja kasside arv. Mõned järelejäänud kasvatajad olid oma aretusprogrammide uuesti üles ehitamisel üsna leidlikud. Paljud tänapäeva modernsed tõud said alguse just tol ajal tehtud ristamistest. Üks selline tõug on orientaal. Siiamiga ristati nii vene siniseid, briti lühikarvalisi, abessiinia kasse ning ka tavalisi kodukasse. Tulemuseks olid ilma point värvuseta kassid, kes peale värvi olid siiami kassidega muus osas samasugused. Kuna siiami kasside point värvus on geneetiliselt retsessiivne, siis vahel sündis ka point kassipoegi. Parimad nendest läksid tagasi siiamite aretusse, mis suurendas ja tugevdas siiamite geenifondi. Mitte-point kassid jäid tänapäeva orientaalide esivanemateks.

Algselt anti igale eri värvi orientaalile oma tõu nimetus - nagu nätieks Foreign White, havana (šokolaad) ja täpiline orientaal. Varsti saadi aru, et värve on niivõrd palju, et oleks võimatu määratleda iga värvi eri tõuna. Kõik mitte-point kassid grupeeriti ühte tõugu - orientaal või orientaal pikakarvaline. Orientaalid jõudsid USAsse 1970ndatel, kus neid ristati ameerika lühikarvalistega ja saadi veelgi rohkem värve. Huvitaval kombel "havanad" jõudsid Ameerikasse veelgi varem, kuid arenesid teiseks tõuks - havana brown, mis on hoopis teistsugune kui tavaline šokolaadi värvi orientaal.

Iseloom

Orientaalid ja siiamid on elavad, intelligentsed ja sotsiaalsed kassid, kes armastavad mängida. Paljud neist oskavad mänguasju omanikule tagasi tuua ja võivad seda teha väsimatult. Neil kõigil on oma lemmik mänguasi - üks armastab kassinõgesega padjakesi, teine hiirekesi, kolmas jumaldab lihtsat kokkukäkerdatud paberit. Nad võivad endit tunde lõpbustada kasvõi tühja pappkastiga. Nad ei kasva välja kassipoja mängulisest east. Mitte ükski kapp või riiul ei jää nende poolt külastamata - nad on uudishimulikud ja hüppavad vabalt kõrgustesse. Paljud orientaalid ja siiamid on suured jutustajad, kes võivad teile kogu oma päeva tegevused ära rääkida ning kommenteerida ka teie tegemisi. Neil on tugev ja eristuv iseloom. Ära lase nende peentel luudel ja saledal välimusel end petta! Nad on väga atleetlikud ja enesekindlad. Nad hakkavad kindlalt vastu ka suurematele kassidele ja koertele ning juhivad tihti karja.

Nad on pühendunud oma inimestele ja vajavad kaaslast. Mõned neist on "ühe inimese" kassid, kes väldivad külalisi ja vahel isegi teisi pereliikmeid, aga tavaliselt armastavad nad siiki kõiki ja on tõelised peoloomad, kes ronivad rõõmsalt ühe sülest teise paisid nurudes. Üldiselt ei sobi orientaal või siiam ainsaks kassiks. Nad sobivad hästi laste, teiste kassidega, koertega ja vajavad palju tegevust ja suhtlust. Nad armastavad tähelepanu ning ronivad tihti kaissu magama või lausa sinu juurde teki alla. Nad ei talu ignoreerimist. Need pole kassid inimesele, kes soovivad vaikset elu või rahus süüa. Nad pole kassid, kes istuvad rahulikult paigal ja on lihtsalt ilusad. Orientaalid ja siiamid on sobivad hästi inimesele, kes soovib suhtlevat ja lõbusat lemmikut, kes on tõeliselt omanikule pühendunud.

Omadused

Tõustandard siiami grupi tõugudele on üks ekstreemsemaid. Üldine mulje nendest kassidest peab olema elegantne, sale ja graatsiline. Nagu kõik selle grupi tõud, on orientaalid ja siiamid pikad ja peened, kuid siiski tõelised atleedid hämmastava lihasmassiga oma peentel luudel. Nad pole üldiselt suured kassid, kuigi nad on pikad ja kõrged. Neil on ülesehitus nagu jooksjal või tantsijal.

Orientaalid ja siiamid on väga elavad, elegantsed ja värvikad kassid - igas mõttes. Nende pea ja kael, nagu ka ülejäänud osad, on erakordselt pikad. Kõrvaltvaates peab neil olema sirge profiil ning lõug, mis jääb ninaga ühele joonele. Eestvaade on peal kolmnurkne. Pea ise on kiilukujuline ja sujuv, minnes koonu suunas peenemaks. Kõrvad on silmatorkavalt suured ja laia baasiga. Silmad on mandlikujulised ning asetatud kiilu järgi nurga all. Eelistatud silmavärvus orientaalil on roheline, siiamitel sinine. Ideaalse kassi puhul saab tõmmata sirged jooned nina tipust läbi silma sise- ja välisnurga, kõrva keskelt tipuni ning kolmanda joone ühe kõrva tipust teiseni - moodustub kolmnurk. Põsesarnade nurgad ja lõug peaksid järgima samu nurke kui need, mis moodustusid ninatipust kõrvatippudeni.

Orientaalidel ja siiamitel on peened luud ja pikk tubulaarne keha, millel on võrdne laius õlgadest puusadeni. Nende jalad, saba ja isegi varbad on pikad ja peened. Nad peaksid olema lihaselised ja tugevad, mitte kondised või ülekaalus. Neil on väga lühike, läikiv ja liibuv kasukas. Orientaalidel on kasukat kõikides traditsionaalsetes värvides, ühevärvilised, mustritega, kilpkonnad, kilpkonnad mustritega, hõbedased, suitsuga ning variandid koos valgega. Hetkel on 281 erinevat orientaali värvi, mida kõiki esineb nii lühi- kui pikakarvalisena. Siiami kassidel on oluline kontrast point värvuse (värvus kõrvadel, maskil, jalgadel ja sabal) ning ülejäänud heledama keha vahel, mis annab neile väga erilise välimuse. Koos oma saleda keha ja tumesiniste silmadega erinevad nad kõigist teistest tõugudest ja tõeline kunstitöö.

Allikas:tica.org

Kasvatajad Eestis

Orientaal ja siiam

Fotod: Tessa ja kasvandus Chi Chat Cat