Briti pika- ja lühikarvaline

 

  

Üldiseloomustus

Need paksude põskedega briti lühikarvalised oma naeratava näoga on sama kuulsad nagu Alice Imedemaa kiisu. See mõnus kaisukaru koheva kasuka ja hea iseloomuga on väga toredaks lemmikloomaks. Tema päritolu ulatub Rooma kassideni ning ta on üks vanimaid Inglise tõuge. Kui kunagi oli ta laudakass, kes jahtis närilisi, siis nüüd eelistavad nad kamina ees padjal nurruda. Nad on väärikad ja inimlembed kassid. Briti pikakarvaline eristub vaid kasuka pikkuse poolest.

Ajalugu

Briti lühikarvalised pärinevad Egiptuse kassidest, kelle roomlased sealt sõjaretkedel Suurbritanniasse kaasa võtsid. Nad on üks esimesi tõuge kassinäitustel ning on sajanditega vähe muutunud. Tõu arenedes ristati neid aastatel 1914-1918 pärslastega, et tuua sisse pikakarvalisuse geen. Sealt tulenenud lühikarvalised jäid briti lühikarvalisteks ning pikakarvalised lülitati pärslaste aretusprogrammidesse. Algselt eristus sinine lühikarvaline kahte eristatavasse tüüpi: kompaktne tugev britlane ümara peaga ning pikk elegantne venelane oma kolmnurkse peaga. Need kaks tüüpi võistlesid koos ja neid ristati omavahel kuni kaheks erinevaks tõuks jagamiseni.

Peale esimest Maailmasõida deklareeris GCCF (Governing Council of the Cat Fancy), et näitusel võivad osaleda kolmanda põlvkonna pärsia/briti lühikarvalise ristandid.  See vähendas tõubaasi ning samuti mõjus tõule II Maailmasõda. Peale seda oli olukord nii halb, et aretajad ristasid briti lühikarvalisi kodukassidega, vene sinistega, pärsia kassidega jne. Sellest alates on tõug üha enam populaarsust kogunud ning jõudis TICA tšempionaadi tõugude hulka aastal 1979. Aeg-ajalt sündis ka pikakarvalisi kassipoegi, kuid neid tõuna ei tunnustatud. Täna on uhke briti pikakarvaline, kes meenutab 1900 alguse pärslasi ja angoorasid, tunnustatud tõug ning lülitati TICA tšempionaadi tõugude hulka 2009. aasta mais. 

Iseloom

Need briti kassid on sõbralikud ja empaatilised, naudivad tähelepanu ja on vähenõudlikud. "Happy-go-lucky" tüüpi isased nõuavad austust, kuid samas naudivad kõigi tähelepanu. Tüdrukud see-eest on tõelised Inglise daamid, kes ootavad ranget korda ja etiketti kõigilt, kellel nad endale tähelepanu lasevad osutada. Need lojaalsed ja ustavad kaaslased pole sülekassid, aga soovivad olla sinu lähedal. Kuigi nad pole aktiivsed kassid, on neilgi omad hullamise momendid, kus nad nagu kassipojad ringi tormavad. Need intelligentsed kassid on vaiksed ja valitsevad oma tubast kuningriiki rahulikul moel. Nad kindlasti vaatad, kuhu hüppavad ja akrobaatikat neilt oodata ei tasu. Nad tolereerivad lapsi ning koeri, kuid neile ei meeldi, kui neid ringi tassitakse. Nad on üsna rahul omaenda seltskonnaga ja võivad end vaikselt lõbustada kuni sa koju tagasi jõuad. 

Omadused

Briti lühikarvalisel on lühike, väga tihe kohev karv. Briti pikakarvalisel on karv pikk, hoiab kehast eemale ning rõhutab sellega kassi imposantseid jooni. Teda on mitmeid värve, tal on suured ümarad silmad, mis võivad olla sügavkuldsest kuni vasekarva toonini ja naeratav nägu. Point värvi kassidel on silmad sinised, hõbedastel jälle sügavrohelised. Klassikaline sinine värv on siiani kõige populaarsem, kuid neid võib leida terves reas värvides.

Britlased on keskmised kuni suured, kompaktsed, jõulise ehitusega kassid, kellel on lai, täidlane rind, lühikesed tugevad jalad ja lühike paks saba, mis läheb ümara tipu suunas veidi kitsamaks. Briti lühikarvalise massiivsust rõhutab kohev karv. Pikakarvalisel annab väärika silueti kohev pikk karv, mis keerdub ümber lihaselise ümara keha. Nende ümaratel peadel on lühikesed ninad, paksud põsed ja prominentsed ümarad vurrupadjad, mis annavad naeratava ilme. Ümarad silmad on pärani lahti ja koos naeratusega jätavad Alice Imedemaal kiisu ilme.

Briti lühikarvalise kasuka eest hoolitsemine on lihtne kuna see ei pulstu. Kiire läbi kammimine eemaldab lihtsalt lahti oleva karva. Rohkem tuleb vaeva näha kevadel ja sügisel, kui toimub karvavahetus. Briti pikakarvalise kasukas vajab rohkem tööd, kuid igapäevane kammimine välistab pulstide tekke. Neid tasuks ka regulaarselt vannitada, et kasukas parimas korras hoida. Kui planeerid kassid pesta, siis alusta kassipojana ja muuda see rutiiniks, et kass õpiks seda aega sinuga nautima.

Need kassid armastavad süüa. Nende stoilise eluviisi juures võtavad nad kiiresti juurde ja seega on väga oluline jälgida nende portsjone, et ülekaalu vältida. Nad on suured kassid, kes kaaluvad vahemikus 4-8 kg, kuid nende mass peaks tulema lihaselisest kehast, mitte liigsest söömisest! Kalorite põletamiseks ja lihaste treenimiseks tuleks neid mängima meelitada: suletuttidega mängimine pakub palju rõõmu; kassi õpetamine mänguasju tooma lisab päeva liikumist ja laseri taga ajamine annab tõelise treeningu.

Allikas: tica.org

  

Fotod: Tessa