Bombei

Üldiseloomustus

Bombei (ing.k. Bombay) on sale lihaseline kass suurte vasekarva silmade ja läikiva süsimusta kasukaga. See kombinatsioon on hämmastav ja meenutab minipantrit, kes oli tõu loojal Nikki Horneril silmis, kui ta aretusega 1953. aastal alustas. Bombei on disainertõug ehk inimese loodud. Ristati omavahel must ameerika lühikarvaline ja soobel burma. Need nurruvad rõõmupallid soovivad olla sulle pidevalt nii lähedal, kui võimalik ja naudivad seltskonda.

Ajalugu

Nikki Horner soovis luua kassi, kes meenutaks India musta leopardi ning nimetas loodud tõu India linna Bombei järgi. Ta tahtis saleda kehaga ja lühikese tiheda karvaga kassi nagu burma, aga musta värvi ning silmadega, mis oleks nagu vaskmündid. Esimesed katsetused ei kandnud vilja, aga visiooni ellu viimisel alla ta ei andnud ning 1965. aastal kasutatud kombinatsioonid viisid sihile. Horner aretas kasse juba 16-aastasest saati ning seitsmekümnendatel, kui tema looming sai tunnustatud tšempionaadi tõuna, lõpetas ta aretuse. Teised aretajad olid sellest tõust ja tema iseloomust juba lummatud ning jätkasid tööga, et tõug säiliks.

Kõige suuremat mõju tõu arengus ja populaarsuses avaldasid Herb ja Suzanne Zwecker. Nemad lõid ka uusi liine uute burmade ja ameerika lühikarvaliste ristamisel. Shawnee ja Road To Fame leiab paljude tänaste bombeide sugupuust. TICA aktsepteeris bombei tšempionaadi tõuna juunis 1979.

Iseloom

Bombeis on komibeeritud ameerika lühikarvalise muretu iseloom ja sotsiaalse burma uudishimu ning armastus. Nad armastavad sinu seltskonda ning tervitavad sind rõõmsalt uksel. Samasuguse entusiasmiga tervitavad nad ka külalisi. Arvesta, et ta on pidevalt kohal igal pool - kõndides õlal, vastu jalgu hõõrumas, kui sa õhtusööki teed, teleka ees süles või voodis teki all kerra keeratud. Bombei armastab kõiki pereliikmeid ning sobib eriti hästi lastega, sest on alati valmis mängima. Ta saab korrektse tutvustamise korral hästi läbi ka teiste pere lemmikloomadega. Bombei vajadus seltskonna järele tähendab aga seda, et pikemaks perioodiks üksijätmine on talle stressirohke ja kui ta peab enamuse päevast üksi kodus olema, siis tasuks talle ka kaaslane võtta.

Omadused

Bombei kasse on ainult ühes toonis - must. Aga see must peab olema kõige sügavam ja intensiivsem, mida ette võid kujutada ja hästi läikiv. Suured silmad on värvuselt sügavast rikkalikust kulsest kuni vasevärvuseni - nagu uued vaskmündid. Kasukas on tihe ja lühike ning liibub lihaselisele kehale, nii et oma minipantrit elutoas liikumas jälgides on näha kõik tema lihaste liikumised. Nad on keskmist kasvu kassid robustse luustikuga, toetamaks nende lihaselist keha ning on oma suuruse kohta üllatavalt rasked. Pea on ümar järskude nurkadeta ning suured laia asetusega silmad annavad näole armsa ilme. Kõrvad on keskmise suurusega, hästi laia asetusega ja istuvad ettepoole kallutatult.

Kasukas on väga tihe ja karva ajavad nad vähe, seega ei vaja palju hooldust. Mõne aja tagant kassi pesemine hoiab kasuka ilusa ja eemaldab mustuse ning kiire hooldus kummiharjaga eemaldab lahtised karvad. Oma minipantri paitamisel eritub peopesalt naturaaleid õlisid, mis aitavad kasukal läiget hoida. Tip-top läikeks ja kiireks poleerimiseks sobib hästi seemisnahk.

Fotod: Tessa