Birma

 

 

Üldiseloomustus

Legendaarne birma kass võtab oma point värvuse, pika karva ja lummavate sügavsiniste silmadega sõnatuks. Siidine kasukas on värvuselt hele ja ideaalis kaetud kuldse säraga. Neil on jalas valged sokid, mis on heaks kontrastiks ülejäänud point värvusele. Need malbed kassid on tugeva kehaehituse ja võimsa lihastikuga - hoia neid tippvormis rahuldades nende mänguhimu!

Ajalugu

Birma kassidel on oma legend selle kohta, kuidas khmeerid neid oma templis Burmas kasvatasid. Lugu räägib kuldsete silmadega valgest kassist, kes truult oma sureva õilsa omaniku juures valvas ning kes transformeerus tumeda pea, jalgade ja sabaga kassiks, kelle kasukas sai kreemi värvi ja keda kattis kuldne kuma, mille ta sai kuldselt jumalannalt. Omaniku surres ja tema hinge siirdudes kassi kehasse, jäid kiisu käpad ja kannad omaniku rinnal istudes lumivalgeks - see oli märk tema omaniku hingelisest puhtusest. Vaadates otsa kuldsele jumalannale, muutusid kassi kuldsed silmad safiirsinisteks, nagu ka jumalannal. Legendist on mitmeid versioone ja see on üks lühendatud variantidest.

Püha birma kass sai tunnustatud ja osales esimest korda näitusel Prantsusmaal 1920ndatel. Järgmisena tunnustas tõugu Inglismaa aastal 1966. Birma jõudis Ameerika Ühendriikidesse kuuekümnendatel ning sai tunnustatud aastal 1967. Birma tõug on nüüdseks tunnustatud ja armastatud ülemaailmselt! Ta on pidevalt püsinud kümne kõige populaarsema tõu hulgas juba aastaid. 

Iseloom

Birma kass sobib hästi pereellu kas üksiku kassina või ka kasside gruppi. Omanikuga suheldes võib birmast saada päris häälekas jutustaja. Kui eelistatad teda rahus nurrumise saatel paitada, siis näugumisele mitte vastamine aitab kombest vabaneda. Rohke armastuse, hea sööda, hoolduse ja korrektse tervise eest hoolitsemisega saad birmast parima sõbra, usaldusisiku ja igat pidi perfektse lemmiku.

Omadused

Birma on keskmist kuni suurt kasvu pikakarvaline point värvusega kass, kellel on silmatorkavad valged käpad. Kõik neli käppa peavad olema valged ning tagumistel jalgadel peab valge ulatuma üles poole jalani.

Birmal on pikk, pehme ja peaaegu siidine ühekordne kasukas. Tihedus varieerub vastavalt hooajale. Soodumust pusade tekkeks ei ole. Heade hooldusharjumuste puhul piisab korra nädalas lahtise karva välja harjamisest. See on hea viis omanikul ja kassil koos aega veeta.

Birmadel on silmatorkav rooma nina. Lõug on sügav ja ei tohi olla taanduv. Kõrvad on baasilt peaaegu sama laiad, kui nad on kõrged ning laia asetusega. Silmad on keskmised kuni suured ja üsna ümarad ning laia asetusega. Saba pole pikk ega lühike, kuid kehaga tasakaalus. Saba õrnalt vastu keha hoides peaks ta ulatuma abaluudeni. Keha on pikk ja tugev. Jalad on lihaselised ning heas proportsioonis kehaga.

Birmasid on kõigis point värvustes - igaüks leiab oma ihadatud tooni. Kõik nad on ilusad... nad on BIRMAD!

   

Fotod: Tessa