Bengal

 

 

Üldiseloomustus

Armastatud inimeste poolt, kes hindavad lähedust ja nõudlikku iseloomu. Bengal on keskmist kuni suurt kasvu kass, keda tuntakse rikkaliku värvi ja kontrastiga kasuka poolest. Algupäraselt loodud kodukassi ja aasia leopardkassi ristamise teel, on bengal ainus tõug, kelle rosetid meenutavad leopardi, jaaguari või otseloti kasukamustrit. Tänapäeva kodustatud bengali kass tuleneb vaid bengali kasside omavahelisest paaritustest ja ei vaja erihooldust. Tõu algusest saadik 1986. aastal on bengali kuninglik ilu ja sarm inimesi võlunud ning temast on saanud üks populaarsemaid tõuge. Tehes koostööd, peavad bengalite aretajad loomade valikul siiani silmas temperamenti, tervist ja ilu. Bengali kasse näeb TICA näitustel üle kogu maailma koos oma rõõmsate omanikega, kes ilma nende imeliste kassideta ei kujutaks oma elu enam ettegi.

 

Ajalugu

Läbi ajaloo on inimesi lummanud suured ja väikesed kaslased, kes maailma džungleid ja metsi vallutavad. Aastal 1963 ristas Jean S. Mill kodukassi aasia leopardkassiga - täpiline ja arg, 2-5kg kaaluv metskassi liik Aasiast. See oli esimene katse kasutada hübriidjärglasi, et luua kombinatsioon hea iseloomuga kodukassist, kellele meeldib kamina ees peesitada ning hämmastavast välimusest, mis sarnaneks leopardite, otselottide ja jaaguarite omale. Tänapäeva bengali tõu juured ulatuvad kassideni, kelle aretas pr Mill 1980'ndate algul. Tõu nimetus viitab aasia leopardkassi teaduslikule nimele Prionailurus bengalensis. Hübriidristandid registreeritakse baaskassidena (Foundation F1, F2 & F3) - näitusel nad osaleda ei tohi ja ainult emaseid kasutatakse aretuseks.

Uue tõuna võeti nad TICAsse vastu aastal 1986 ning tšempionaaditõuks said aastal 1991. Nüüdseks on nad üks enim näidatud tõuge. Entusiastlik grupp aretajaid üle maailma on edukalt täitnud eesmärgi loomaks hell, tsiviliseeritud toakass, kellel on džunglikassi uhke kasukas ja kes oma iseloomuga on võlunud inimesi juba aastakümneid.

 

Iseloom

Kuigi sa võid oma bengalile "häid kombeid" õpetada, jäävad nad aktiivseteks ja uudishimulikeks kassideks, kelle meeldivad kõrgused. Kui sulle ei meeldi kass, kes põrandal ei püsi, siis pole bengal sulle. Bengali kassid on loomult tegijad. Nad vajavad väga palju hellust ning on sülekassid just siis kui nad ise tahavad, aga üldiselt on nende mõistes tore aeg see, mis veedetakse mängides, taga ajades, ronides ja ringi uurides. Kui bengali kassil on mänguhoog sees, siis ei püsi ta pudelis ka paigal! Aja hellitamiseks jätavad nad enda tuduajale. Paljudele bengali kassidele meeldib vesi ja nad võivad sinuga koos tulla hambaid pesema või duši alla. Mõned on väga vokaalsed, teised vaiksemad ja teevad häält selektiivselt.

Üldiselt tahavad bengalid olla ALATI seal, kus sina. Lõppude lõpuks on ju see koht, kus midagi toimub! Ja bengalid on alati aktsiooniks valmis. Kui anda neile valida staatilise mänguasja ja sellise vahel, mis teeb etteaimamatuid liigutusi, valib bengal alati selle "metsiku"! Inimestele või peredele, kes naudivad mürgeldavat, naljakat ja tohutult ilusat kassist kaaslast, sobib bengal hästi lemmikuks. 

 

Omadused

Eriti hinnatud on bengali luksuslik lühike ja pehme kasukas, mida on nii täpilist kui marmori mustriga. Mõnedel bengalitel katab kasukat ka sillerdus, mis katab iga karva. Täpiline kasukas meenutab enim leopardit, kuna näha on selgelt eristatavad täpid ja rosetid. Bengali täpid võivad olla suuremad või väiksemad ning tihti sisaldavad rosette - nagu ka jaaguaritel ja leoparditel, kellel on kahetoonilised täpid. Bengalitel võib olla ka marmor mustrit, mis tuleneb klassikalisest "bull's eye" mustrist, kuid on bengalitel eriti hästi väljendunud. Kasukal moodustab ta ringjaid vööte, mis katavad kogu ala.

Kõige populaarsem värv bengalitel on pruun mustriga (brown tabby) - poolik kirjeldus kasukatest, mis võivad värvuselt olla jahedast hallist erksate toonideni nagu kuldne, pronks, tina või mahagon koos täppidega või marmor mustriga tumepruunist kuni süsimustani. Bengaleid on ka pointed värvuses - albinismi vorm, mida kutsutakse aretajate seas "snow - lumi". Viitab see siiamitest ja burmadest esivanematele. Nendes värvides näib kasukas elevandiluu, kreemika või helepruunina. Muster kasukal on helepruun kuni šokolaaditooni ning silmavärvus on sinisest akvamariinini. Hõbedastel bengalitel on hall kuni peaaegu valge alustoon ning tumehall kuni must mustriosa. Bengalitele on ka omane ka peaaegu üleni valge kõhualune ning näomärgised, kus muster on näha.

Bengalid on keskmist kuni suurt kasvu kassid, kehamassiga 2,7-6,8 kg. Isased on üldiselt suuremad kui emased. Hea tervise juures bengali kass on lihastes ja näeb atleetlik välja. Nad on tasakaalus kassid ja ükski nende füüsiline atribuut ei peaks tunduma liialdatuna või esiletungiv.

Bengali kassid on üldjuhul enesekindlad, uudishimulikud ja pühendunud kaaslased. Kui korrektselt tutvustatud, saavad nad hästi läbi teiste lemmikutega ja naudivad perekonna liikmeks olemist. Iga bengali kass on idividuaalne ja need, kes huvitatud, peaks enne tegema korraliku uurimistöö, kui oma esimese bengali võtavad.

Kasvatajad Eestis

 

       

Fotod: Tessa