Balinees

Üldiseloomustus

Lühidalt öeldes on balinees pikakarvaline siiami kass. Aga nad on niivõrd palju rohkemat! Selle inimlembe kassi pikk karv langeb kehal varjamata ühtki elegantset joont. Silmad on täis ulakust ja alati on ta otsimas järgmist seiklust. Peente luudega sale balinees on nagu Bali saare elegantne tantsija, kelle lihaselist keha katab pikk, siidine hermeliinkasukas. Tema safiirsinised silmad on täis sära, intelligentsust ja uudishimu, kui ta oma valdustes liigub, kuid võib oma kuninglikult olekust otsekui klouniks muutuda, kui oma lemmik mänguhiire leiab. Tema printsilik käitumine ja voogav graatsia meenutavad pidevalt, miks neid kuninglikke kasse kunagi Siiamis pühadeks peeti.

Ajalugu

Balineesi varajane ajalugu on teadmata, kuigi sporaadilisi referentse tõule on esinenud. Mõned räägivad Hiinas nähtud tapeedist, kus kujutatakse pikakarvalist siiamit. Aastal 1871 ilmus ajakirjas "Penny illustrated" pilt pikakarvalisest siiamist ning teada on ka ühe kassi registreerimine CFF registris aastast 1928. Kuigi pikakarvalisi kassipoegi on aeg-ajalt sündinud alati, siis balineesi ajalugu algab esimeste aretusprogrammidega viiekümnendatel. Kaks siiami aretajat, Marion Dorsey (Rai-Mar) Kaliforniast ja Helen Smith (MerryMews) New Yorkist armusid pikakarvaliste ilusse ning otsustasid nendega tegelema hakata. Helen Smith andis tõule nimeks balinees, peegeldamaks nende elegantsi, mida meenutasid talle Bali tantsijad.

Balinees tunnustati algselt neljas point värvuses: must, sinine, šokolaad ja lilla. Aastal 1979 lisandusid punane, kreem koos erinevate mustritega, nii et esindatud sai terve palett värve k.a kilpkonnad, nii ühevärvilised kui mustriga pointid. Hiljem aktsepteeriti sinna juurde veel kombinatsioon valgega, mis laiendas värvivalikut veelgi. TICA tunnustas balinees tõu aastal 1979.

Iseloom

Balinees tõul on äärmiselt armastav iseloom ja nad saavad oma perega väga lähedaseks. Temast saab su parim sõber, kes soovib kõiges kaasa lüüa, mida sa teed - ta tuleb sinuga koos nii voodit tegema kui arvuti taha töötama (kindlasti olid see sina, kes neid krüpteeritud sõnumeid saatis, mida su balinees oli kokku kirjutanud?) ja lööb kaasa kõigis mängudes. Need seltsivad kassid jutustavad sinuga kõigest ja kõigist ning juhivad tähelepanu, kui oled midagi unustanud. Nad nõuavad palju tähelepanu ja muutuvad ulakaks, kui neid pikalt üksi jätta. Nad armastavad mängida ning suudavad kõik asjad mänguasjadeks muuta - leht, mis tuulega tuppa lendas, paberitükike või mänguhiir - kõik need lõbustavad neid tunde. Balinees saab hästi läbi nii laste kui teiste lemmikutega ja sulandub hästi perre.

Omadused

Balineesil on ühekordne karvastik, mis hoiab tihedalt vastu saledat kere. Aluskarva puudumine vähendab ka pusade tekkimise võimalust. Pehme kasukas on peen ja siidine ning kehal 1-5 cm pikk. Kaelust ei moodusta, kuid saba võib olla suur ja kohev ning karv seal kuni 12 cm pikk. Neil on samasugused lummavad safiirsinised silmad nagu siiamitel.

Samuti on neil point värvus, mis avaldub maskina näol, kõrvadel, jalgadel ning sabal. Ülejäänud keha on kontrastiks kreemikasvalge. Erinevaid point värve ja mustreid on mitmeid - alates enimlevinud mustast pointist kuni haruldaste lillade ja mustriliste pointideni valgega. 

Balineesid on stiilsed ja elegantsed kassid pikkade tubulaarsete kehade ning peente luudega. Balinees on lausa epitoomiks pikale-pikale õrnale kehale, pikale sabale kaetud pikkade karvadega, pikkadele peente luudega jalgadele ja pikale sirgele profiilile. Ninast sabaotsani peab see tantsiv balinees olema pikk ja graatsiline. Pea on kujult pikk kitsenev kolmnurk, mis algab ninast ja kulgeb kõrvaotsteni. Kuigi kassid näivad kerged ja elegantsed, siis lihastik jätab mulje nagu oleks teras siidiga kaetud. Ta on keskmise suurusega kass. Isased kaaluvad vahemikus 2,7-3,6 kg ning emased 2,2-3,2 kg. 

Balinees on häälekas kass, kes armastab sinuga vestelda. Nende hääl on veidi vaiksem ja pehmem ning vähem nõudlik, kui siiamil. Kui soovid endale aktiivset suhtlevat kassi, siis graatsiline balinees võib olla just see, keda otsid.

Ühekordne siidine karv teeb balineesist tõu, kelle kasukat on lihtne ideaalses konditsioonis hoida. See ei lähe pusasse pea kunagi ning kammides on väga lihtne lahtised karvad välja harjata ning saba ilusa kohevana hoida. Lisaks sellele polegi muud, kui aeg-ajalt vatitikuga väliskõrvast liigne vaik eemaldada ja küüsi lõigata, et ka maniküür perfektne oleks.

Kasvatajad Eestis

  • BALIGATTO - kasvataja Evelyn Joost

Fotod: Tessa