Ameerika kaarduskõrvaline

Üldiseloomustus

Ühe Ameerika tõuna on ameerika kaarduskõrvaline (ameerika curl) keskmist kasvu kass unikaalsete kõrvadega, mis kaarduvad välja ja taha, moodustades graatsilise kaare ja andes kassile omanäolise ilme. Tahapoole pöörduvad kõrvad annavad kassile rõõmsa ja erksa oleku ning toovad inimestele alati naeru näole. Graatsiline pea ja keha annavad ameerika kaarduskõrvalisele stiilse ja dünaamilise oleku.

Ajalugu

Ameerika kaarduskõrvalise lugu algab ühe sooja päikeselise juunikuu päevaga aastal 1981, Lakewoodis Kalifornias, kui Joe ja Grace Ruga leidsid oma ukselt ühe hulkuva musta värvi kassipoja. Tal oli pikk siidine karv ja ebatavalised kõrvad. Hea iseloomuga kassipoeg sulandas end kiirelt Ruga perekonda ning sai nimeks Shulamith. Tänapäeva ameerika kaarduskõrvalised pärinevad kõik temast. Detsembris 1981 sai Shulamith oma esimese pesakonna. Neljast kassipojast kahel olid samasugused kaardus kõrvad, nagu emal. Sellest sai alguse ülemaailmne diskussioon kaardus kõrvade geneetika teemal. Aastal 1983 alustasin kasvatajad selektiivse aretusprogrammiga, et geeni hoida ja uus tõug luua. Samal ajal viidi need unikaalsed kassid ka kassinäitustele, et haruldast leidu ka ülejäänud kassimaailmale näidata.

Tuntud Inglise kaslaste geneetik Roy Robinson tegi koostööd kasvatajatega ning analüüsis 81 pesakonnast 383 kassipoja andmed. Ta kinnitas, et kaardus kõrvade geen on unikaalne ning autosomaalne dominantne - see tähendab, et kui kassil on kasvõi üks see geen, siis omadus avaldub. Ajakirja "Journal of Heredity" 1989. aasta detsembri numbris avaldas ta artikli, milles ütles, et ei leidnud üheski analüüsis defekte ja see pani aluse uue terve tõu loomisele.

Iseloom

Ameerika kaarduskõrvalised on uudishimulikud, ülevoolavad ja armastavad kaaslased, kes tervitavad iga uut päeva oodates väljakutseid ja seiklusi. Nad on äärmiselt inimesele orienteeritud ning nõuavad tähelepanu, soovides sind kaasata kõikidesse oma tegemistesse. Nad soovivad pidevalt sinuga koos olla - magada öösel su voodis või õhtul su süles, kui oma lemmiksarja vaatad. Nad armastavad lapsi ja kohanevad hästi ka teiste lemmikloomadega või uute situatsioonidega. Kui tuua ta uude koju, on nad tähelepanelikud ja uudishimulikud, kuid austavad varasemaid asukaid. Need tasakaalus temperamendiga intelligentsed kompanjonid on pühendunud oma omanikule ja järgnevad neile kõikjale, et igal juhul kõigest osa saada! Arvesta, et nad abistavad sind mistahes ettevõtmise juures. Nad on vaikse häälega ning mitte liialt jutukad, kuid teevad oma soovid sulle omamoodi häälitsustega kindlasti selgeks. Nende kassipojalik iseloom on toonud neile hüüdnimeks Peeter Paani kass.

Omadused

Ameerika kaarduskõrvalisi on nii pikakarvalisi kui lühikarvalisi ning terve rida erinevaid värve. Kasukas on siidine, lebab vastu keha ja on vähese aluskarvaga. Sellest tulenevalt ajavad nad vähe karva ja kasukas vajab vähem hoolt. Kuigi kaardus kõrvad on selle erilise tõu peamine omadus, on tal ka teisi iseloomulikke jooni, nagu suured kreeka pähkli kujulised silmad ja keskmise suurusega ristkülikukujuline keha.

Kõik ameerika kaarduskõrvalised sünnivad kikkis kõrvadega. Nad hakkavad kaarduma roosinupu positsiooni 3-5 päevaselt ning kaarduvad vaikselt lahti nagu kroonlehed, kuni lõplik kuju on moodustunud. Seda vanuses 16 nädalat. Kaardumise aste võib varieeruda pea sirgest kuni 90-180 kraadini. Et kindlustada tõu tervis ja geneetiline mitmekesisus, siis aretajad teevad autkrosse, paaritades neid kassidega, kellel on sirged kõrvad. Umbes 50% nendest kassipoegadest tulevad kaardus kõrvadega. Kui paaritada omavahel kaks kaarduskõrvalist, sünnivad kõik kassipojad kaardus kõrvadega. Kikkis kõrvadega kassidel on täpselt samasugune iseloom ja nad on võrratud lemmikud. Geen, mis põhjustab kaardus kõrvad, mõjutab kõhreid. Kaardus kõrva kõhrkude peab katsudes olema püsiv - mitte kunagi kõva või liiga pehme. Kõrvadega peab olema aga ettevaatlik - kõhre ei tohi purustada ning neid ei tohi suruda ebanormaalsesse asendisse.

Ameerika kaarduskõrvalised on hästi balansseeritud, keskmist kasvu kassid, kel on ümar pea ja tugev koon esilekerkivate vurrupatjadega. Neil on elegantne ergas olek, armas avatud ilme ja tähelepanuväärsed kõrvad. Kuigi mõlemal on pehme siidine kasukas, on pikakarvalisel ka ilus kohev saba.

Allikas: tica.org

 

Fotod: Tessa