Ameerika Bobteil

 

Üldine kirjeldus

Ameerika lühisabaline (ingl.k. American Bobtail) on keskmist kuni suurt kasvu naturaalse lühikese sabaga metsikutest kassidest pärinev tõug, kes on pärit Põhja-Ameerikast. Tegu on lihaselise tugeva kassiga, kel on atleedi jõud ja graatsia. Tal on jahtiv pilk ning rulluv kõnnak, mis koos lühikese sabaga annavad talle metskassi välimuse, kuid tegu on armastavad ja intelligentse kodukassiga. Pole olemas kaht identset saba. Aktiivses olekus kannavad nad saba uhkelt seljal ning selle liigutamisega väljendavad ka oma tuju. Looduse poolt kujundatud tõuna on ta ellujäämiseks keskmisest targemaks loodud ning täiskasvanuks saab alles 3-aastaselt.

Ajalugu

Kuigi ameerika lühisabaline oli Ameerikas levinud juba pikemat aega, algas tõeline tõu arendamine hilistel kuuekümnendatel. Iga kasvataja on kuulnud lugu Yodi kohta, keda loetakse tõu patriarhiks. Noor paar John ja Brenda Sanders puhkasid edelas ning sõitsid läbi indiaanlaste reservaadi Arizonas, kui nad avastasid pruuni kassipoja, kel oli lühike saba. Nad otsustasid ta endaga Iowa koju kaasa võtta. Piisavasse ikka jõudes paaritus Yodi paarile kuuluva emase kassi Mishiga, kes oli tavaline kolorpoint kodukass. Sündinud kassipoegadel oli kõigil ebaharilik lühike saba. Kassipojad püüdsid peagi sõprade Mindy Shultz ja Charlotte Bentley tähelepanu, kes nägid selles võimalust uue tõu loomiseks. Paaritades neid lühikeste sabadega kasse pikakarvaliste kolorpointidega loodi esimesed tõelised ameerika lühisabalised.

Aastal 1989 tunnustas TICA ameerika lühisabalist kui naturaalselt esinevat tõugu kassi. Tõu alustalaks on looduses esinevad lühikeste sabadega metsikud kassid, kes paiknevad erinevates Ameerika Ühendriikide kui Kanada piirkondades. Tänapäeva aretajad üldjuhul enam looduses esinevaid kasse aretuses ei kasuta.

 

Iseloom

Ameerika lühisabaline on võrratu perelemmik, kes seob end kogu perega, mitte ainult ühe inimesega. Tõug sobib hästi nii laste kui teiste lemmikloomadega, sh koertega. Nad soovivad alati olla pigem pere keskel kui üksi. Nende iseloom on armastav ning nad pole liigselt pealetükkivad. Enamik neist on keskmise aktiivsusega - ainult diivanil ei leba ja pidevalt ringi ka ei torma. Neid saab hõlpsalt rihmas jalutama ning asju tagasi tooma õpetada.

 

Tunnused

Ameerika bobteile on kõigis värvustes ja mustritega. See tähendab, et kass võib olla mistahes mustriga must, pruun, šokolaad, kaneel, sinine, lilla, kollakaspruun, punane või kreem. See valik värve ja mustreid tuleb kahes karvapikkuses: lühike ja poolpikk. Lühike karv on õhuline ja meenutab inimestele küüliku kasukat. Pikakarvalist on lihtne hoida konditsioonis minimaalse kammimisega.

Kehamass isastel on vahemikus 5,4-7,3 kg ning emastel 3,2-5 kg. Mass peab tulenema heast lihastikust ning suurtest luudest, mitte ülekaalust.

Kõige ebatavalisem tunnus sellel tõul on lühike saba. Soovitud saba pikkus on minimaalselt 2,5 cm ja pikim võib ulatuda kandadeni. Mutatsiooni põhjustav geen pole kontrollitav ning põhjustab pesakonnas erinevate pikkustega sabasid.