Abessiinia ja somaali

Üldine kirjeldus

Abessiinia kass näeb välja nagu väike puuma. Neil on mandlikujulised silmad,  väljendusrikas nägu ning  soe tikitud ja läikiv kasukas.  Nad on  atleetlikud, erksad ja  aktiivsed.  Tugevast lihastikus hoolimata on nende liikumine  nõtke, graatsiline ning väga kiire. Abessiinlase  hoiak on enesekindel ja  kuninglik.

Somaalia kass on poolpikakarvaline abessiinlane. Tal on sama väljendusrikas nägu, kuid pikem tikitud kasukas, kõrvatutid ja rebase moodi saba. Nad on aktiivsed, ägedad, vilkad, erksad, südamlikud, lõbusad, atleetlikud, intelligentsed, armsad, tähelepanelikud ning äärmiselt uudishimulikud.

Ajalugu

Abessiinia kasse peetakse üheks maailma vanimaks kodustatud kassitõuks. Romantiliste lugude järgi kutsutakse teda kassiks Sinisest Niilusest, sest teda peetakse Egiptuse pühade kiisude otseseks järeltulijaks. Ta on väga sarnane Egiptuse seinamaalingutel ja pühadel esemetel kujutatud kassidega.

Teise arvamuse kohaselt võtsid Briti sõdurid  Abessiiniast (nüüdsest Etioopiast) 1868. aastal, peale Abessiinia sõda,  koju  Inglismaale  kaasa kassi nimega Zula. Seal paaritati teda tiigrikarva mustrilise (tabby) kassiga ning kõige "abessiinialikum" poeg paaritati oma emaga. Siiski puuduvad dokumendid, mis Zulat tänapäeva kassidega seoks. Viimaste geneetiliste uuringute kohaselt seostatakse abessiinlaste esivanemaid India rannikualaga Bengali lahes.

Abessiinlane aretati nö tõupuhtaks Suurbritannias. Esimene neist jõudis Ameerika Ühendriikidesse 1900. aastate alguses ja neid eksponeeriti esmakordselt näitusel 1909. aastal. Oma väljendusrikaste silmade, unikaalse kasuka mustri ning iseloomuga abessiinlane oli 1930. aastateks  Ameerikas üks lemmikumaid kassitõuge.

Somaalia kass on abessiinlase vapustav pikakarvaline järeltulija. Oma nime on ta saanud geograafiliselt Somaalia järgi, sest Somaalia piirneb Etioopia ehk varasema Abessiiniaga ja nii on esindatud nende ühendatus.

Iseloom

Abessiinia ja somaalia kassid on lojaalsed, südamlikud, väga intelligentsed  ja suured suhtlejad. Nad on suurepärased ja truud kaaslased ning ümbritsevast keskkonnast ja tegevustest väga huvitatud. Neile meeldib ümbrusest head ülevaadet omada ja sellepärast armastavad nad kõrgust – neid leiab tihti külmkapi, raamaturiiuli või uste pealt. Nad armastavad istuda aknalaual ning jälgida kõike, mis väljas toimub – pidada aknast nähtavat linnumaja on nende kiisude lõbustamiseks väga hea mõte. Öeldes, et need kassid väljendavad suurt huvi nende ümber toimuva vastu pole lihtsalt niisama öeldud, nad on ääretult uudishimulikud.

Nad on energilised ja uudishimulikud ning sellepärast ei peeta neid sülekassideks. Siiski tahavad nemadki aeg-ajalt armastatud kaaslasega mõnusalt aega veeta. Abessiinlane võib sekundi pealt muutuda kuninglikult üleolevast kassist   mänguliseks kaaslaseks ja üllatada oma lapselike veiderduste ning alistamatu vaimuga. Ta on kõige õnnelikum seltskonnas, seltsib igas vanuses inimestega ja leiab alati viisi, kuidas omanikku oma mängudesse kaasata. Kõrgest sotsiaalsusest hoolimata, ei ole ta suures kasside seltskonnas õnnelik, sest siis peab ta saadavat tähelepanu teistega jagama.

Tunnusjooned

Abessiinlane on lühikarvaline kass. Tema kasuka äärmiselt sooja tooni põhjustab aguuti tiking. Sel juhul, sarnaselt küüliku kasukale, on karval neli kuni kuus eri värvi rikkaid sooje toone. Karvkate on elastne. Kui teda vastukarva paitada, lähevad karvad koheselt oma kohale tagasi. Samades toonides somaali kasukas on poolpikakarvaline, väga pehme ja peene struktuuriga. Karvkatte tekstuur on mõlemal üldiselt pehme, kuid varieerub värvide lõikes tulenevalt pigmendiosakeste kuju ja paigutuste erinevustest.

Abessiini/somaali pea tüüp on kiilukujuline ning ümarate kontuuridega. Profiilis on näha tõus nina seljalt otsmikule ning kulmujoon, mis aitab näole anda metsiku välimuse. Kõrvad on suured ja kaarduvad tähelepanu koondumisel ettepoole. Silmad on suured ning mandlikujulised. Need on väljendusrikkad, sügava kuldse tooniga, merevaigukollased või rohelised. Silma ümbritseb tume ring (silmalainer), mida omakorda ümbritseb heledam toon. Koon on ümarate kontuuridega.

Abessiinlasi ja somaallasi aretatakse erinevates värvides. Levinud on: punakaspruun, šokolaad, kaneel, sinine, lilla, kollakaspruun ning samad värvid hõbedaga, mil karva põhi on lumivalge ja karvaotsad on tikitud vastava värviga.

Allikas: tica.org

Kasvatajad Eestis

 

  • Anna Solovjov

Fotod: Tessa